BELÉPÉSI INFORMÁCIÓ
Folyamatosan várjuk új tagok jelentkezését, akik elsősorban levelezőlistán tartják a kapcsolatot

CNJM alapító tagok

CIVIL NONPROFIT JOGI MŰHELY

A CNJM 2002. szeptember 23-án alakult meg.

I. A Civil Nonprofit Jogi Műhely jellege

A Civil Nonprofit Jogi Műhely (a továbbiakban: CNJM) nonprofit jogászok jogi személyiség nélküli konzultatív köre, amely rendszeres időközökben eszmét cserél a hazai nonprofit jog aktuális kérdéseiről, ezekről közös álláspontot alakít ki és azt megismerteti a társadalom többi részével.

A CNJM tagjai a nonprofit szervezetek jogával rendszeresen foglalkozó független jogászok. A CNJM üléseire esetenként meghívást kapnak az ebben a témában jártas más szakemberek (pld. bírók, ügyészek) is. Az adott témára szervezett találkozókat, kutatásokat a CNJM tagok és más szakemberek műhelymunka keretében végzik, melynek szabályait a Műhely tagjai rögzítik.

A CNJM titkársági feladatait a Környezeti Management és Jog Egyesület (EMLA) látja el. Ennek körében létrehozza és fenntartja a tagok közötti e-mail levelezési listát, megszervezi a tagok nyilvántartását és gondoskodik közös álláspontjuk nyilvánosságra hozataláról.

Amennyiben a levelezőlista tagja kíván lenni, írjon az eszter@emla.hu címre egy levelet.

II. A CNJM célkitűzései

  • Jogszabálytervezetek, törvényjavaslatok, stb véleményezése,

  • a joggyakorlat elemzése, véleménycsere,

  • ennek alapján javaslatok kidolgozása a nonprofit szektor hatékonyságának növelésére,

  • tapasztalatcsere, a joggyakorlat egységesítése lehetőségeinek vizsgálata,

  • egyes egyedi ügyekben jogsegély nyújtása a tagoknak és kívülállóknak,

  • esetenként oktatási feladatok ellátása,

  • hosszabb távon a nonprofit szakjogász képzés meghonosításának kezdeményezése, elősegítése.

III. A CNJM finanszírozása

A titkársági feladatok finanszírozását az EMLA látja el.

Ezen túlmenő tevékenységeihez a CNJM más forrásokat is igénybe vehet (pl. hogy a kutatások, találkozók szervezésének pénzügyi hátterét megteremtse). Ilyen esetekben a CNJM tagjait külön tájékoztatni kell minden esetben arról, hogy ki a finanszírozó, mik a finanszírozás feltételei és hogy a tevékenység eredménye felett (kutatási anyag, találkozó jegyzőkönyve, stb.) ki rendelkezhet. A finanszírozott tevékenységekben minden CNJM tag önkéntesen vesz részt, azt saját nevével jegyzi.

IV. A CNJM munkaprogramja

  1. Érdekképviselet Műhelymunka (NOSZA finanszírozás): A szektorszintű érdekképviselet, köztestület jogi hátterének kidolgozása a szektor érdekeinek képviseletében

  2. A nonprofit törvény módosítási javaslatai (egyebek közt Nosza könyv 6. fejezetének megfelelő részei és Reichel Éva anyaga alapján)

  3. Az önkéntesség jogi kereteinek rendezése, illetőleg a rendezést nem igénylő területek kijelölése

  4. Közösségi részvétel a nonprofit-civil szektor számára lényeges egyedi közigazgatási, illetőleg stratégiai szintű (tervek, programok, ágazati politikák és jogalkotás) döntések meghozatalában

  5. A civil-nonprofit szervezetek státusával kapcsolatos jogi szabályozás (megalakulás, megszűnés), illetőleg működésének háttérfeltételei (munkajogi, adójogi stb. szempontok)