Üdvözöljük oldalunkon

A NOSZA (Nonprofit Szektor Analízis) Egyesület célja a civil nonprofit
szektor jogi környezetének fejlesztése.
A NOSZA fontosnak tartja,hogy független
és sokszínű civil szervezetek hatékonyan,ugyanakkor legitim módon működjenek,
fenntartható és észszerűen szabályozott környezetben. Ennek érdekében
a jelenlegi szabályozást és gyakorlatot vizsgáljuk és elemezzük,
illetve érdekérvényesítő akciókat hajtunk végre.
A NOSZA Egyesület külföldről támogatott szervezetnek minősül.

Működési pályázat, 2015-2016

Közhasznúsággal, civil szervezeti működéssel kapcsolatos jogi segítségnyújtás
Az új Ptk., azaz a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépése után az egyesületek és az alapítványok létesítő okiratát (alapszabályát, alapító okiratát) összhangba kell hozni a hatályos törvényi rendelkezésekkel. A közhasznú szervezeteknek, ismételten, jóval szigorúbb feltételeknek megfelelve kell kérelmüket benyújtaniuk, amennyiben közhasznú minősítésüket meg kívánják tartani, vagy most kérnék e minősítést. Az új előírások, eljárások ismerete, megfelelő alkalmazása alapvető kérdések az egyes szervezetek működésében.
A jogi környezet teljes átalakulása egyúttal magával hozta annak szükségességét is, hogy tekintettel az átfogó jellegű létesítő okirat módosítási kötelezettségre, áttekintsék az eddigi működési struktúrájukat, illetve rendjüket. A civil szervezetnél kialakult gyakorlat, az igények és a létesítő okirat közötti összhang megteremtése révén biztosítsák a jövőbeli jogszerű továbbműködés feltételeit. Működésük átgondolása, racionalizálása során ki-, illetve átalakítsák működési stratégiájukat. Példaként említhető a sok közül kiemelve az elektronikus formában történő szavazás (döntéshozatal) lehetőségének lefektetése a civil szervezet létesítő okiratában a hatékony, gyors és demokratikus döntéshozatal biztosítása érdekében.
A hazai civil szektor szervezeti megújításából, a szervezeti ismeretek növeléséből az egész civil társadalom profitál. A szervezeti kapacitások növelése révén ugyanis a civil tevékenységek is bővülnek, illetve hatékonyabbá válnak.
A projekt révén a nonprofit, civil szervezetekre vonatkozó szabályozási és működési környezet vizsgálatára, s annak fejlesztésére irányuló többéves tevékenységünket folytattuk.
A támogatási összegből térítésmentesen nyújtottunk szervezeti-jogi segítséget civil szervezetek részére az új jogi környezet előírásainak alkalmazása tekintetében, és a közhasznúsági kérelmek benyújtásában. Térítésmentesen támogattuk a civil szervezetek működését, hozzásegítve e szervezeteket az új, hatályos jogszabályoknak megfelelő struktúra, működési rend kialakításához, az új előírások közt való könnyebb eligazodáshoz. Tevékenységünk révén a civil szervezetek fejlődtek, jogismeretük bővült.
A jogszabályváltozásokhoz való gördülékeny alkalmazkodás elősegítése érdekében mind az egyesületek, mind az alapítványok részére készítettünk egy-egy gyakorlati útmutatót, ahhoz, hogy az alapszabályuk, illetve alapító okiratuk rendelkezéseinek az új Polgári Törvénykönyvvel való összhangját biztosítani tudják, megtalálják az adott szervezet igényeihez igazodó leghatékonyabb megoldásokat szervezeti, működési kérdésekben.
Összeállítottunk továbbá egy gyorsan áttekinthető anyagot a telefonon, e-mailben hozzánk érkezett „Gyakran Ismételt Kérdések”-re adott összefoglaló válaszainkból arról, hogy milyen aktuális teendői vannak a civil szervezeteknek, illetve milyen következményekkel jár, ha ezeket elmulasztják.
http://www.nosza.hu/new/content/egyes%C3%BCleti-alapszab%C3%A1ly-%C3%A9s...
http://www.nosza.hu/new/hirek/alap%C3%ADtv%C3%A1ny-alap%C3%ADt%C3%B3-oki...

A programot a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta.

    Designed: Varadi | Developed: Farm