Üdvözöljük oldalunkon

A NOSZA (Nonprofit Szektor Analízis) Egyesület célja a civil nonprofit
szektor jogi környezetének fejlesztése.
A NOSZA fontosnak tartja,hogy független
és sokszínű civil szervezetek hatékonyan,ugyanakkor legitim módon működjenek,
fenntartható és észszerűen szabályozott környezetben. Ennek érdekében
a jelenlegi szabályozást és gyakorlatot vizsgáljuk és elemezzük,
illetve érdekérvényesítő akciókat hajtunk végre.
A NOSZA Egyesület külföldről támogatott szervezetnek minősül.

Projektek

Elosztó Projekt

Magyarországon százezrek nem képesek megfelelően kifűteni otthonukat, vagy az eleve
alacsony jövedelmük aránytalanul nagy részét költik energiára; őket érinti az
energiaszegénység. 500 ezer háztartásnak van 60 napon túli energiaszámla hátraléka, míg a
háztartások több, mint 40%-a használ fát vagy szenet a fűtéshez, jelentős részük
szegénységben él.
Az Elosztó Projekt a magyarországi energiaszegénység problémakörét térképezi fel öt civil
szervezet összefogásában. Azt tűztük ki célul, hogy összegyűjtsük a szükséges tudást ahhoz, hogy

Tovább >>

Szolgáltató Civilek

A történetünk egyszerű: összeállt 5 civil szervezet egy projekt erejéig, hogy koordinálja munkáját és ezáltal jobban szolgálja az őket megkeresőket.

Ebből lett a Szolgáltató Civilek.

Hogy kik vagyunk? Egyenként biztosan ismerősek, hiszen a partnerség tagjai külön-külön is ismert szervezetek:

a Kötháló (környezeti tanácsadó irodák hálózata)
a Magyar Szegénységellenes Alapítvány
a Magyar Női Érdekérvényesítő Szövetség
a Habitat for Humanity Hungary
a NOSZA Egyesület

Hogy mit tervezünk együtt? Hamarosan megírjuk itt!
https://www.facebook.com/SzolgaltatoCivilek

Tovább >>

Működési pályázat, 2017-2018

A projekt révén a nonprofit, civil szervezetekre vonatkozó szabályozási és működési környezet vizsgálatára, s annak fejlesztésére irányuló többéves tevékenységünket folytattuk.

Tovább >>

Működési pályázat, 2016-2017

Közhasznúsággal, civil szervezeti működéssel kapcsolatos jogi segítségnyújtás
A jogi környezet teljes átalakulása, (illetve folyamatos alakulása) magával hozta annak szükségességét is, hogy a szervezetek áttekintsék az eddigi működési struktúrájukat, illetve rendjüket. A civil szervezetnél kialakult gyakorlat, az igények és a létesítő okirat közötti összhang megteremtése révén biztosítsák a jövőbeli jogszerű továbbműködés feltételeit. Működésük átgondolása, racionalizálása során ki-, illetve átalakítsák működési stratégiájukat. Példaként említhető a sok közül kiemelve az elektronikus formában történő szavazás (döntéshozatal) lehetőségének lefektetése a civil szervezet létesítő okiratában a hatékony, gyors és demokratikus döntéshozatal biztosítása érdekében.

Tovább >>

Működési pályázat, 2015-2016

Közhasznúsággal, civil szervezeti működéssel kapcsolatos jogi segítségnyújtás
Az új Ptk., azaz a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény hatálybalépése után az egyesületek és az alapítványok létesítő okiratát (alapszabályát, alapító okiratát) összhangba kell hozni a hatályos törvényi rendelkezésekkel. A közhasznú szervezeteknek, ismételten, jóval szigorúbb feltételeknek megfelelve kell kérelmüket benyújtaniuk, amennyiben közhasznú minősítésüket meg kívánják tartani, vagy most kérnék e minősítést. Az új előírások, eljárások ismerete, megfelelő alkalmazása alapvető kérdések az egyes szervezetek működésében.

Tovább >>

Elmaradott térségek civil szervezeteinek részvételre képesítése, 2013-2014

Projektünk célja általában véve a civil érdekérvényesítés fejlesztése, a monitorozó tevékenység, specifikus jogi, működtetési ismeretek átadása volt.
Projektünk az elmaradott térségekben működő egyes civil szervezeteknek egyrészt szervezeti, működési problémáiban nyújtott ingyenesen jogi segítséget, illetve a képzés által a társadalmi részvétel formáinak, az önkéntesek bevonásának, és a szabályos működés követelményeinek ismeretét bővítette, a vonatkozó jogi lehetőségek ismeretének átadása és ezen ismeretek hatékony alkalmazásának erősítése révén.
A projekt eredményként a résztvevő civil szervezetek egyes jogi problémáinak megoldása, tudásbázisuk erősödése, működésük jogszerűvé tétele, a képzésben részt vevő szervezetek hatékonyságának és önállóságának növekedése, ismereteik bővülése említhető meg.

Tovább >>

Önkéntesmenedzsment Tréning

Önkéntesmenedzsment tréning civilekkel: a jog és a szervezetfejlesztés

Magyarországon a civil szervezetek számára az egyik legfontosabb erőforrás az önkéntesek foglalkoztatása lehet. Az önkéntesség az a speciális tevékenységforma, aminek számos pozitív hatása van: a szervezet számára munkaerőt jelent, akik számára nem kell anyagi ellenszolgáltatást előteremteni, az önkéntesek számára feladatot és számukra fontos tevékenységek végzésének lehetőségét biztosítja. Az önkéntességről már 4 éve megszületett törvény (2005.LXXXVIII. Törvény a közérdekű önkéntes tevékenységről), de ez sajnos nem jelenti azt,, hogy a civil szervezetek számára világos lenne, milyen módon szabályozza a jog az önkéntesek foglalkoztatását.

Tovább >>

Hálózat a nyitott jogalkotásért

2009 – ben a NOSZA Egyesület keretében folyatattuk a 2008-ban megkezdett a jogalkotással kapcsolatos széles körű projektünket , melynek keretében olyan civil munkacsoportokat hoztunk létre, akik szakértelmükkel elősegítik a minisztériumok honlapján a jogszabálytervezetek véleményeztetését, bizonyítva azt, hogy a nyitott jogalkotás olyan fontos és hasznos eszköz, amelynek segítségével az újonnan születő jogszabályok integrálhatják a civilek tapasztalatait és így élet-közelibbek, funkcionálisabbak, és nem utolsó sorban az állampolgárok számára elfogadhatóbbak lesznek majd.

Az általunk kiválasztott, hiteles és elismert szaktudással rendelkező nonprofit szervezetek kiválasztották és véleményezték a számukra relevanciával bíró jogszabálytervezeteket és véleményüket elküldték azt az illetékes minisztériumba. A továbbiakban pedig jelezték, hogy az adott rendelet vagy törvény kihirdetése után felfedezhető-e változás az eredeti tervezet, illetve a kész rendelet/törvény között, és ha igen, figyelembe vették-e a szervezet által beküldött véleményt.

Tovább >>

Civil újságírással az önkormányzatok átláthatóságáért

A NOSZA Egyesület és a Független Médiaközpont 2009 októberétől civil szervezetek számára ingyenes, kreatív, civil újságíró képzést indított a helyi önkormányzatok átláthatóságának növelése, a korrupció elleni küzdelem és a civil szervezetek társadalmi támogatottságának elérésének érdekében. A projektet a Norvég Civil Támogatási Alap támogatja.

A támogató szervezet internetes elérhetősége:
http://www.norvegcivilalap.hu/

Tovább >>

Designed: Varadi | Developed: Farm