Üdvözöljük oldalunkon

A NOSZA (Nonprofit Szektor Analízis) Egyesület célja a civil nonprofit
szektor jogi környezetének fejlesztése.
A NOSZA fontosnak tartja,hogy független
és sokszínű civil szervezetek hatékonyan,ugyanakkor legitim módon működjenek,
fenntartható és észszerűen szabályozott környezetben. Ennek érdekében
a jelenlegi szabályozást és gyakorlatot vizsgáljuk és elemezzük,
illetve érdekérvényesítő akciókat hajtunk végre.
A NOSZA Egyesület külföldről támogatott szervezetnek minősül.

Működési pályázat, 2017-2018

A projekt révén a nonprofit, civil szervezetekre vonatkozó szabályozási és működési környezet vizsgálatára, s annak fejlesztésére irányuló többéves tevékenységünket folytattuk.
A támogatási összegből térítésmentesen nyújtottunk szervezeti-jogi segítséget civil szervezetek részére az új jogi környezet előírásainak alkalmazása tekintetében, és a közhasznúsági kérelmek benyújtásában. Térítésmentesen támogattuk a civil szervezetek működését, hozzásegítve e szervezeteket az új, hatályos jogszabályoknak megfelelő struktúra, működési rend kialakításához, az új előírások közt való könnyebb eligazodáshoz. Tevékenységünk révén a civil szervezetek fejlődtek, jogismeretük bővült.
A jogszabályváltozásokhoz való gördülékeny alkalmazkodás elősegítése érdekében mind az egyesületek, mind az alapítványok részére készített gyakorlati útmutatót frissítettük, ahhoz, hogy az alapszabályuk, illetve alapító okiratuk rendelkezéseinek az új Polgári Törvénykönyvvel való összhangját biztosítani tudják, megtalálják az adott szervezet igényeihez igazodó leghatékonyabb megoldásokat szervezeti, működési kérdésekben.
Összeállítottunk továbbá egy gyorsan áttekinthető anyagot a telefonon, e-mailben hozzánk érkezett „Gyakran Ismételt Kérdések”-re adott összefoglaló válaszainkból arról, hogy milyen aktuális teendői vannak a civil szervezeteknek, illetve milyen következményekkel jár, ha ezeket elmulasztják.
Ezen útmutató legfontosabb pontjai a következőek:
- Melyek a létesítő okirat kötelező tartalmi elemei?
- Milyen eljárási szabályok változtak?
- Törvényességi ellenőrzés és felügyelet szabályainak változása
A megváltozott jogi környezethez való alkalmazkodás jogszabályi kötelezettségévé vált minden civil szervezetnek az új Ptk. hatálybalépése kapcsán. A hozzánk forduló egyesületek, alapítványok esetében minden alkalommal elsőként áttekintettük a meglévő, bírósági nyilvántartásban szereplő alapszabályukat, illetve alapító okiratukat, annak tisztázása érdekében, hogy a létesítő okirat mely rendelkezései tekintetében áll fenn módosítási kötelezettség. Második lépésként ismertettük a szervezetek képviselőivel, hogy az új Ptk., továbbá az egyesületekre vonatkozó különös szabályokat tartalmazó, illetve egyebek mellett a közhasznú működést is szabályozó civil törvény (az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény) milyen új előírásokat tartalmaz, melyek azok a kérdések, amelyeket a szervezetnek a létesítő okiratában kell szabályoznia a meglévő rendelkezések megváltoztatása, illetve kibővítése útján. Az így elkészült tervezetek kerültek a civil szervezet döntéshozói, illetve döntéshozó testületének ülésére megvitatás, illetve elfogadás céljából. Az 1998-ban 1 oldalas alapszabállyal megalakult és bejegyzett egyesület létesítő okirata így vált 11 oldalassá a jogszabályi követelményeknek való megfelelés céljából.
http://www.nosza.hu/new/hirek/civil-szervezeteket-%C3%A9rint%C5%91-legfo...

A programot a Nemzeti Együttműködési Alap támogatta.

    Designed: Varadi | Developed: Farm