Civil Szervezetek Lobbi Kerekasztala

EMLÉKEZTETŐ

Ötödik találkozó

2004. 09. 09.

A találkozó kezdetekor három napirendi pontot fogadtunk el (költségvetés, NCA, brüsszeli civil iroda), melyek közül megvitatásra idő hiányában végül kettőre került sor.

I. A találkozó első napirendi pontja a 2005-ös költségvetési tervezés kapcsán szerzett információk megosztása volt. A résztvevők többségének tájékoztatása egybeesett: a minisztériumok célelőirányzatai egyelőre nulla forintot kapnak, minden tárcának „pályáznia” kell valamilyen programmal, hogy ezek pénzhez jussanak. Van olyan tárca, pl. a KvVM, ahol a célelőirányzat tematikája is jelnetősen beszűkülni látszott a tárca tervei alapján, sokkal kisebb lehetőséghez juttatva a civil szervezeteket. A szociális tárcánál még az is bizonytalan, hogy ott lesz-e a célelőirányzat, vagy esetleg átkerül az Esélyegynlőségi Kormányhivatalhoz. Szeptember 8-i hír szerint még az is lehet, hogy az NCA kimarad a jövő évi költségvetésből.

A jelenlévők egyetértettek abban, hogy a költségvetés tervezésének trendjei komolyan veszélyeztetik a civil szervezetek működési biztonságát, és egységes fellépésre lenne szükség. Másrészt aggályaikat hangoztatták, hogy a kormányfőjelölt retorikája „etatista”. A helyzetértékelés kapcsán az is elhangzott, hogy a most alakuló kormány bizonytalansági tényező, ezért jelenleg „nincs címzettje” bármilyen tiltakozásnak.

II. A következő napirend az NCA pályázatok tapasztalatainak megvitatása, az okok keresése és tájékozódás volt. Az ülésen egy NCA tanácstag, Márki László, és az egyik kollégium elnöke is részt vett. Megtudtuk, hogy az NCA-val kapcsolatos információk, adatok nem, vagy csak késve jutnak el a Tanácshoz. Elhangzott, hogy a rendszernek túl sok a szereplője, nincsenek világosan elkülönülő kompetenciák, a Titkárság látszólag tanácsot adva befolyást gyakorol a döntéshozatalra, túlterjeszkedik feladat- és hatáskörén. A rendszernek sok a gyermekbetegsége, de megőrzendő és fejlesztendő kezdeményezés.

Az NCA Tanács legközelebbi ülése szeptember 20-21-én lesz, ahol az 1%-os felajánlások végleges számadatának birtokában döntenek a növekmény (890 M Ft) elosztásáról, és esetleg kezdeményezik az NCA Vhr felülvizsgálatát.

A CLK legközelebbi hatodik ülésének témája az első napirendhez kapcsolódó teendők, tervek megvitatása lesz, időpontja szeptember vége, a helyszínt és a napot később pontosítjuk. A hetedik ülés november elején lenne. Témajavaslat (Ökotárs): Az „Átfogó nonprofit jogi reform koncepció” c. tanulmány bemutatása, megvitatása.

Az emlékeztetőt készítette Márkus Eszter.

Jelenléti ív (2004. szeptember 9.)

Csongor Anna, Autonómia

F. Tóth András, ÖKA

Polacsek Gyöngyi, MVK

Barabás Áron, Európa Ház

Foltányi Zsuzsa, Ökotárs Alapítvány

Belia Anna, Soros Alapítvány

Márkus Eszter, EMLA

Kormos Zsuzsa, NOE

Márki László, NOE

Móra Veronika, Ökotárs Alapítvány

Bényei Andrásné (Benyus), Nonprofit Szövetség

--------------------------------------------------------

ÁTTEKINTÉS

Az első találkozóra 2003 december 1-jén került sor, a téma a TRUST magyarországi pályázat ismertetése volt (előadó: Ökotárs Alapítvány). Házigazda a kezdeményezést elindító NOSZA volt.

A második találkozó házigazdája 2004. február 10-én az Ökotárs Alapítvány volt. Előadást tartott a TASZ, amelyben ismertette a készülő Jogalkotási Törvénnyel kapcsolatos észrevételeit, és egyúttal tájékoztatást adott a törvénymódosítás elfogadása esetén várható változásokról.

A 2004. március 23-án rendezett harmadik találkozó témája az Állami Pályázati rendszer kapcsán végzett kutatások eredményeinek értékelése volt. Az előadást a kutatásra a Civil Kapcsolatok Igazgatóság által felkért szakértő, a tanulmányt jegyző Nizák Péter volt. Másik napirendként az FMM munkerőpiaci helyzetre vonatkozó előterjesztését vitattuk meg. A találkozó helyszínét és a káprázatos hidegbüfét a Nagycsaládosok Országos Szövetsége biztosította a résztvevőknek.

A negyedik találkozót 2004. május 4-én tartottuk. Témák: NCA pályázatok helyzete, ill. hogy a TRUST Fund-tól érkező támogatást kezelő szervezetek hol tartanak a vállalásaikkal. Házigazda: DIA