EMLÉKEZTETŐ

a JOGI MUNKACSOPORT első tanácskozásáról

Helyszín: Budapest, Alkotmány u. 15.- Pallas Páholy

Időpont: 2002. november 15. 11-13h

Levezető elnök: Márkus Eszter

A levezető elnök bevezetője (hogyan jutottunk el a mai találkozóig?) után a jelenlévők elfogadták a javasolt napirendi pontokat.

1. A JMCS a civil munkacsoportok között - működésünk alapelvei:

A munkacsoportok

  • önkéntes alapon szerveződnek,

  • kizárólag szakmai munka végzésére jönnek létre,

  • maguk alakítják ki saját munkarendjüket, ügyrendjüket,

  • feladataikat, céljaikat maguk alakítják ki és határozzák meg,

  • az elnevezésükben jelzett témakörben javaslatokat dolgoznak ki,

  • tevékenységüket folyamatosan végzik,

  • nyilvánosan működnek,

  • nem önálló jogi személyiségek,

  • minden magyarországi civil szervezet számára nyitottak,

  • munkájukban meghívottként szakértők és magánszemélyek is részt vehetnek,

  • a koordinátorok a munkacsoportok felállítását és beindítását segítik,

  • egy szervezet több munkacsoport munkájában is részt vehet.

Az egyes munkacsoportok közötti kapcsolattartás és egyeztetés a munkacsoportok mindenkori koordinátorain keresztül történik.

A munkacsoportok üléseiről, tevékenységéről emlékeztetők készülnek, melyek felkerülnek a civilegyuttmukodes.hu honlapra. Később kerül tisztázásra, hogy milyen fórumokon és milyen rendszerességgel számoljanak be a munkacsoportok tevékenységükről. ”

Az alapelveket a jelenlévők jóváhagyták.

Finanszírozás kérdésében a javaslat az alábbiak szerint egészült ki.

Finanszírozás: A munkacsoport tevékenységének, működésének finanszírozásához a NOSZA program (EMLA) és a Miniszterelnöki Hivatal Civil Kapcsolatok Főosztálya is segítséget nyújt, de a munkacsoportok várják a civil szervezetek önkéntes felajánlását, támogatását is (mind pénzbeli, mind természetbeni hozzájárulás formájában). A munkacsoportok a feladatok és célok ismeretében elkészítik saját költségvetésüket, melyet a koordinátorok egyeztetnek.

2. A céljainkról:

  1. segítsen más munkacsoportokat, más civil lobbi kezdeményezéseket jogi, szabályozási feladataik megoldásában,

  2. rámutasson az aktuális szabályozási kérdésekre, amelyek a szektort érintik,

  3. reagáljon a kormányzat nyilvánosságra hozott szabályozási elképzeléseire, terveire a szektor érdekeinek képviseletében

A fenti célokat a jelenlévők elfogadták, és abban állapodtak meg, hogy a további, konkrét feladatokat a következő ülések során fogják meghatározni.

Dr. Takács György (Civil Parlament Szövetség) vállalta, hogy írásban készít egy előterjesztést arról, hogy milyen rendszerben képzeli el a munkacsoport működését.

3-4. A kormányzati civil stratégia véleményezése, a kapcsolódó jogszabályok

A napirend mellékleteként ismertetett jogszabályi felsorolást a jelenlévők elfogadták és kiegészítették az 1989. évi II. egyesülésről szóló törvénnyel, valamint a 217/1998. sz. az államháztartás működési rendjéről szóló Korm. rendelettel, mely a pályázatok finanszírozását utófinanszírozás útján szabályozza. Fenti jogszabályok a kormányzati civil stratégia keretében szintén módosításra szorulnak.

Ennek keretében a jelenlévők az alábbiakban állapodtak meg.

  • javaslatot tesznek, hogy egy keretjellegű nonprofit tv. előterjesztése kerüljön be a kormány civil stratégiájába,

  • ezzel párhuzamosan javasolni fogják a közhasznú szervezetekről szóló tv. szükséges módosítását,

  • szintén javasolják, hogy a stratégia jelölje ki célként a belső jogharmonizációt,

  • külön kiemelve az előző kérdéskörből annak a problémának a megoldását, hogy az állami és önkormányzati nonprofit szervezeteket sorolják más kategóriába, „válasszák le” a civil nonprofit szervezetekről,

  • a Ptk. módosításába bekapcsolódnak a civil szervezeteket érintő kérdésekben, először írásban tájékozódnak a törvénymódosítás tervezetéről, majd ennek ismeretében meghívják az ezzel foglalkozó szakembert,

  • első feladatként - az EU csatlakozást előkészítő, folyamatban lévő alkotmánymódosítás kapcsán - megkísérelnek egy előterjesztést benyújtani a parlamentben az Alk. 36.§-ának („Feladatának ellátása során a Kormány együttműködik az érdekelt társadalmi szervezetekkel.”) módosítására, javasolni fogják, hogy a fenti kötelezettség a kormányzatot, ill. az állami szervek összességét terhelje.

Az új időpont és új téma megjelölése

A munkacsoport következő ülésének időpontja: 2002. december 11. 11.00, annak témája a Ptk. vagy a Közhasznú tv. tervezett módosítása lesz a kérdés aktualitásától függően.