Ezeken az oldalakon azoknak szeretnénk segítséget nyújtani, akik érintettek vagy érdeklődnek a Nemzeti Civil Alapprogram iránt. Az itt olvasható anyagot a NOSZA program készítette el és folyamatosan frissíti, a szöveget a Miniszterelnöki Hivatal lektorálja. Ilyen formájában az itt olvasható válaszok a hivatalos tájékoztatást is szolgálják. A lehetséges kérdéseket témakörökre bontva találják meg:
Amennyiben olyan kérdése van, amelyre itt nem talál választ, keressen meg minket, írjon e-mailt! Az NCA-nak van egy hivatalos honlapja is, ahol további információkat talál. Miről szól az NCA, mi a célja? Az NCA törvény egy új típusú pályázati rendszert hoz létre. Elsődleges célja, hogy a civil szervezetek fejlődéséhez stabil működési feltételeket biztosítson. Ezért lehetővé teszi, hogy a szervezetek működési költségeikre is szerezhessenek pályázati úton támogatást. A közhasznú szervezetek számára lehetőséget biztosít programtámogatások elérésére is. Az NCA Tanácsának és kollégiumainak ezirányú döntése esetén normatív támogatások is biztosíthatók az Alapprogramból. Melyek az NCA törvény szerint a civil szervezetek? Civil szervezet ezen törvény szerint az egyesület, a szövetség és az alapítvány. A törvény nem tekinti civil szervezetnek a biztosító egyesületeket, a pártokat, a munkaadói és munkavállalói érdekképviseleti szervezeteket, az egyházakat és a közalapítványokat. Hogyan alakul az idén az NCA-szervezet létrehozásának menetrendje? A NOSZA által valószínűsített menetrend vázlata (frissítve 2003. november 7-én):
Milyen pénz az NCA forrása? Az NCA a központi állami költségvetéstől kapja a pénzt. Ennek a nagysága nem évenkénti alkudozások eredménye, hanem a törvényben megállapított összeg: pontosan annyi pénz megy automatikusan az alapba, amennyit az előző évben az adózók civil szervezeteknek ajánlottak fel (1%-os felajánlások). Amennyiben azonban az NCA forrása így nem érné el az SZJA 0,5 %-át, az állam eddig az összegig kiegészíti az Alapprogramnak juttatott összeget. Fontos! A civil szervezeteknek közvetlenül felajánlott pénzek ugyanúgy eljutnak a szervezetekhez mint eddig, ez egy plusz, különálló pályázati keretet képez. Az állami forráson túl az Alapprogram számára bárki felajánlhat kisebb-nagyobb összeget. Ilyen esetben az adakozót adókedvezmény illeti meg (közérdekű kötelezettség-vállalás). Civil szervezet vagyok: Hogyan vehetek részt ebben a programban? Két szinten lehet bekapcsolódni.
Miért vegyünk részt az NCA jelöltállítási rendszerében? Az a civil szervezet, amely elektort küld a jelöltállítási rendszerbe, szavazhat az elektori gyűlésen és jelöltet is állíthat. Így tud beleszólni abba, hogy kik legyenek a Tanács és a kollégiumok tagjai, vagyis a pénz elosztásában résztvevő személyek. Az a civil szervezet, amelyik nem állít elektort, pedig megtehetné, egy fontos jogáról mond le. Minél több szervezet elektora van jelen a gyűléseken, annál több szervezet véleményének, érdekének megjelenítése várható a megválasztott testületekben. Mily módon vehetnek részt az NCA rendszerében az országos szervezetek tagszervezetei, területi- és szakmai egységei? Ez a kérdés mind az elektorok küldésénél mind a pályázatokon való részvételnél felmerülhet. Abban az esetben, ha az országos szevezet területi vagy szakmai egysége, illetve tagszervezete jogi személy és amennyiben a területi szervezetek, vagy tagszervezetek kimerítik a törvény szerinti regionális hatókörrel működő szervezet fogalmat, akkor regionálisként küldhetnek elektort és pályázaton is indulhatnak. Ha jogi személy, de nem regionális, akkor a pályázaton indulhat. Az olyan egység vagy szervezet, amelynek nincs jogi személyisége, nem tud önállóan részt venni a rendszerben. Projektindító:jogalkotas.hu
Törvény az elektronikus információszabadságról
Az Önkéntes törvény
GSZTcivil
A Levegő Munkacsoport az "autópálya" törvényről
Közigazgatási Szolgáltatások Korszerűsítési Program
Gyakori Kérdések a Nemzeti Civil Alap (NCA) kapcsán
A jogalkotásról szóló törvény tervezete
Törvény a jogi segítségnyújtásról
Az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőség előmozdításáról szóló törvény tervezete
2003. évi L. törvény a Nemzeti Civil Alapprogramról
Végrehajtási rendelet a Nemzeti Civil Alapról szóló 2003/L. tv-hez
Javaslat az NVA Vhr. módosítására
Az önfoglalkoztatásról szóló törvény koncepciója
|